-
M108
-
2016. március 30.
A 458/1900-as távcsövem legelső képe, az M51 sorozata előtt készült, ugyanazon az éjszakán. Nem volt véletlen a célpont választás, az M51 képpel a 300/876-os newtonnal terveztem összehasonlítani azt az objektumot, az M108 esetében pedig a hasonló "natív" fókuszú 250/2000 GSO RC-vel. A galériában látható az a kép is. A fényerő különbség magáért beszél a két képet egymás mellé téve. Az RC-s kép majdnem 5 óra ég alatti fotongyűjtés eredménye, ez pedig alig több mint 1 óra terméke.
Ami a felbontást illeti, hajszállal ezt a képet a régebbitől jobbnak ítélem. Az, hogy vajon a kisebb központi kitakarás miatt van e ez, vagy az égminőség különbségtől, esetleg a jóval rövidebb egyedi expóidőktől, soha nem fogom már megtudni, de talán mindháromnak van szerepe. Ami számomra már az ég alatt, az első hosszabb Idas szűrős luminance kép alapján nagyon meglepő volt, a sok kis apró galaxis, távoli csillagok fénye, melytől már hemzsegett a nyerskép is, csak egyszerűen a MAximDL-ben kihúzva. Az apró, távoli galaxisok fényeit könnyebben előhoztam feldolgozásnál, alakjaik sokkal inkább határozottabban látszanak, mint anno az RC-s képen.
Hagyjuk is az összehasonlítgatást, az RC mellett eleve komoly orrhosszal indul ez a felszerelés. A képen ugyan nem jelöltem meg, de régebbi képekkel összehasonlítva (pl: http://www.spiegelteam.de/M108.htm) két halvány pötty látható ezen a képen a galaxis peremén, illetve bal oldalon felette éléről látszó galaxis közelében is (TYC 3827-0308-1 mellett), mely nincs a vizsgált képeken. Lehet csak a rendezetten összeállt "hottest" pixelek játéka :)
Szándékosan rajta hagytam pár "hibát", az első kép teljes pompájával, és minden bajával együtt szép… A bal oldalon valószínűleg egy látómezőből éppen kilógó fényesebb csillag refleksziója viccelt meg, illetve a LM legfényesebb csillagán az antiblooming hiánya, a "megfolyás" látható.