-
Napunk kromoszférája és egy protuberancia
-
2019. június 10.
Úgy ahogy a mélyég észlelésemnek, a Nap H-alfa naptávcsöves észlelésnek is valahol tavaly októberben lett időszakosan vége. Utóbbinak van mondjuk technikai oka is, a H-alfa naptávcsőben lévő etalonokat próbálom a belső páralecsapódástól óvni, ezért amikor a hidegebb éjszakák eljönnek, inkább leszerelem a Lunt60-Daystar Quark dupla sztekkes kombót a 150-es lencsés távcső végéről, és afféle téli álomra mennek a szoba állandó melegébe. Az mondjuk más kérdés, hogy voltak idén múlt hónapban is nagyobb napfoltok és szép morfológiájú aktív területek, de szabadidő hiány miatt azok kimaradtak saját észlelés tablóról.
Tegnap akadt idő és felhőtlen ég is ahhoz, hogy megnézzem mi is történik a Napon. A GONG hálózat képét szoktam elsőként megnézni, mire lehet számítani majd saját észlelésnél, hol vannak aktív területek, protuberanciák. Látható a képen, hogy nagyobb aktív területek nincsenek, az elforgó napfoltoknak nyoma sincs jelenleg, kisebb filamentek látszanak csak (képen a Nap felszínén sötétebb pamacsok, aktívabb területek a kromoszférában).
Célba vettem tehát a "semmit", de a Napon bármikor lehet gyönyörű morfológiát látni bárhol, csak kellően keskeny áteresztésű szűrőrendszer kell hozzá, és elég hosszú fókusz, hogy felbontásunk is legyen. A fenti képen középen látható egy nagyobb terület, melyen azért látszik bonyolultabb morfolgógia, de ehhez az én látómezőm túl kicsi, a naptávcsövem a részletek megörökítésére készült. Végigjárva a Nap felszínét, jobban mondva kromoszférájának felénk eső területét végül is úgy döntöttem, célpont lesz a "semmi de bárhol", és a GONG képen jobb oldalon látszó "pamacs", a kis filament.
Meg kell hagyni, ha Napunkon nincs nagyobb katív esemény, a kromoszféra akkor is gyönyörű. A légköri nyugodtság nem volt éppen jónak mondható, webes térképek szerint a légköri áramlások hoztak is fölénk délről port bőséggel, de a Nap győz, még ha hullámzó és életlen képpel is, de akkor is megmutatja magát... A képen látható morfológiát mutat a Napunk bármikor a felszínén, összetett mozgolódás a mágneses mezőben mindenütt jelen van a kromoszférában. A GONG képen tehát ezt a formációt bármennyire is keressük, szerintem képtelenség rátalálni.
A GONG képen jobb oldalon látható filament csomó, saját távcsővel. Nem volt nehéz rátalálni az alap kavalkádban. Látható a képen, kellően nyújtott fókusszal és keskeny szűrővel már nem is egy foltnak látszik, inkább afféle sötétebb régió, mely a kromoszféra környezet kusza erővonalaiban alkot csomót. A filament erővonalait is szépen lehet bontani.
Az előző terület az ausztráliai GONG hálózat képén - csak a pontosság kedvéért...
Körbenézve a korongon egy szebb protuberncia látszott, ez is eléggé halványan, legalábbis azon a középhullámhossz tartományon, melyre a H-alfa szűrőrendszer be volt állítva. Már az összepakolás volt javában, mikor beugrott, igazán hangolhattam volna az etalonokon, lett volna biztosan az a beállítás, melyen fényesebben látszik ez a protuberancia.
Még akkor élőképen nem is tűnt fel, csak később a kidolgozás közben láttam meg, a bal oldali felemelkedő anyagcsomó mintha a levegőben lógna. Visszagondolva, nem sűrűn látok effél morfológiát. Persze ha jobban belegondolunk, szerintem nem sok értelme lenne annak, hogy egy anyagcsomó ennyire vonalmentén szakadna le a Napból, ez valószínűleg az etalon beálíltás miatt látszik így. Szerintem egy jó élő példája ez annak, hogy a jól keskenyre hangolt H-alfa szűrő nem éppen a legideálisabb, mikor protuberancia a célpont. Arról lehet szó, hogy ennél az anyag mozgásának ott alsó részen olyan a sebesség iránya, hogy az X középhullámhosszra hangolt rendszerben nem is látszik. Ugyanezt a protuberanciát 1-1.5 Angström széles áteresztésű szűrővel fotózva lehet ez már nem is ilyen hiányosan látszana.