-
Írisz-köd és környező sötétködök
-
2020. December 28
Az ég alatti effektív idő nagyságrendben 2 óra volt, de mivel a 4 objektív a 4 fényképezőgéppel párhuzamosan van szerelve, így 8 órányi expóidőnek felel meg ami a képen látszik. A két 100D-vel a színi információkat rögzítettem, ezek Luminance csatornája is némiképp hozzáadódik a két 600D monokróm szenzoros géppel készített L-szűrős anyagokéhoz.
A végeredményt elnézve azért az f5.6-ra rekeszelt objektívekkel igazán lehetett volna többet, akár 6 vagy 8 perceket is exponálni, az Írisz-köd körüli sötétködös, porködös régió ebben a kb. 6x9 fokos látómezőben sokkal jobban látható lenne. Igazából többet vártam volna ennyi expóból, erről az égi környékről, de mivel ez is egy úgymond rögtönzött fotózás volt a quadoklival, annyira nem is néztem komolyabban kép infókat. Ahogy ezzel a szettel a fotózást szoktam csinálni, goto-korrekció-fókuszálás-katt. Sajnos a széli fényesebb csillagokra ráült a monokróm szenzor-L szűrő kettős - számomra még mindig rejtélyes - elhúzó artifaktja, de eltűntetni nem akartam, ha ez így csillan, akkor maradjon.
A kidolgozással sokat vártam, na nem mintha nem lettem volna kíváncsi az eredményre, de ezen nyersanyag mellett a csillagdákban készült pár anyaghoz sem jutottam oda. Most, hogy 2020-ban elérkezett a pihenés, évzárás időszaka, talán több idő jutott (a semmitől) ismét a hobbira, ha már felhős idő van, legalább a képek kidolgozására. Ismét legalább rájöttem, hogy mennyire el is lehet felejteni a képkidolgozást...
Jó emlékű fotózás volt ez a Győrújbaráti, Horváth Attila jóvoltából ismét alkalmam nyílhatott egy egészen jó, sötét ég alatt fotózásra, nem mellékesen egy nagyszerű társaságban.