-
Nap H-alfa képek, 2021 tavasz !!!
-
2021. március 13.
Kezdjük a mai napfotózás végén... A naptávcső utolsó pár, még tavalyi használatánál láttam, hogy valami nincs rendben az optikai útban, a képek egyik oldala középhullámhosszban van, másik oldala már attól fel vagy le, de eltér. Télen, hidegben nem szoktam használni a hidrogén-alfa feltétet, annyit nem ér az egész, hogy esetleges párásodás okán olyan deffektek kerüljenek a Fabry-Perot etalonok valamelyikére, hogy utána a maradandóan romlott képalkotással kelljen használnom. Tél az ideje annak tehát, hogy a naptávcsövet rendbe tegyem. Az év közben a mechanikán fent, csak afféle szemre jusztírozást nemrégen műhely körülmények között sikerült javítani.
Lézer, chesire okkulár, némi segítség havertól (nem érem át két végéről még a rövidített tubust sem), és máris el sikerül bánni a félrekollimált rendszerrel. Sajnos a két tükör az összehajtott fényút miatt csak bonyolítja - nem kevéssé - a pontos kollimációt, de azok is a helyükre kerültek.
Észlelés, fotózás előtt meg szoktam nézni weben aktuális napképeket, egyáltalán számítsak e valami napfoltra, nagyobb aktív területre. A készítés időpontjában a nem régen befordult napfolt már eléggé kicsi volt, de látszott egy aktív terület is, azért a semminél lényegesen több...
Bal oldalon a mai egyik GONG H-alfa naptávcső képe, jobb oldalon SOHO vizuális képe. Látható, hogy milyen apró a mai egyetlen, 2808 számú napfolt. ugyanakkor két látványosabb aktív régió látszik a H-alfa szűrős képeken.
Írtam fentebb, kezdjük az észlelés végén... Még tavalyi év májusában tettem szert egy Daystar Quark D-line szűrőre. A H-alfa szűrők és a vizuális toldatok mellett nagy jövő gondoltam ennek a szűrőnek, nagyon keskeny sávban, Fabry-Perot szűrővel, foltok és aktív területek fotózásánál. Soha nem volt még a mai napig nagyobb apertúrájú távcsőben, mint 80mm. A mai észlelés végén határoztam el, hogy kipróbálom a kommersz L szűrő - ERF helyett - előtéttel a 150mm-es refraktorban.
- AR 12808Optika:150/1500 Diverse refraktorKamera:ASI174MMSzűrők:Daystar Quark D-lineExpóidő:100x2.3msEgyéb eszközök:Stabi2 protoKészült:2021.03.13 09:40 UTHelyszín:Kiskunfélegyháza
Ugyan eléggé apró méretű az észlelés napján látahtó egyetlen napfolt, de különösebben jó felbontást nem lehetett elérni még a D-vonal szűrővel. Többek között ezért is nincs értelme a nagyobb felbontású képnek. A Daystar szűrője az ASI 174 kamerával még newton gyűrűket is tud produkálni, úgy fest ehhez a szűrőhőz is szenzorüveg nélküli kamera lenne a legjobb.
A Daystar Quark D-line szűrője a 150-es akromát kihuzatában. A fényútban a fókusz vagy egy elég hosszú toldat, vagy célszerűen egy tükör közbeiktatásával érhető el.
Az észlelést a Lunt60-Daystar Quark kombó, H-alfa feltéttel kezdtem. A precízen kollimált rendszerben azonnal látszott, hogy az ASI174 által adott teljes látómezőben a kép kellően éles, minden része a középhullámhosszban van.
Érdekes volt élőképen is látni, a Napon az egyetlen, apró folt középső része éppen aktív volt, fényesen látszott.
A másik nagyobb aktív terület körül szép, és talán magasabb hullámok látszanak a kromoszférában. Folt ebben már nincs, de ettől függetlenül is nagyon szép a területet körbevevő mágneses mező alkotta hegyvonulat.
Valljuk be, még ha nincs is különösebb látnivaló a Napon, akkor is a kromoszférában mindig és mindenhol gyönyörű a morfológia. Ezen a képen, és a következőkön is, csak egy blikkre a felszínen elkapott terület látható, olyan felszíni helyeken, ahol a fotoszférában nem látható semmi aktivitás, fáklyamező, stb.
A következő, utolsó három képet 8 éves fiam kattintotta. Az FS2 kézivezérlőjének iránygombjai szerintem különös mágnesként vonzzák a gyerekeket (is)... Elkérte, hogy akkor majd ő keresgél még a Napon fotóznivalót nekem, és a képek tanulsága szerint talált is. A másik érdekes dolog persze a távcsőhöz kötött laptop, nem is figyeltem rá mikor azt nézte hogyan kell a videókat felvenni, beállítás után csak azt kérdezte, mi legyen a fájl neve, és hogy a háromszöget kell kattintani. Na nem mintha afféle képernyő elé tapadt gyermekeink lennének szerencsére, de hát tudjuk, a technika (IT) vonzalom nagyon erős a gyerkőcökben. A videófájl hosszára külön figyeltünk, mindegyiknél megkérdezte, hogy milyen hosszú legyen, úgyhogy pontosan a 40 másodperc végén le is sikerült állítani a felvételeket.
Azért hagyjuk meg, ez a fajta PC felhasználás mennyivel hasznosabb... Minden esetre tehát a Firecapture 8 éves kortól használható, semmi bonyolultság (hehe). Ne szaladjunk annyira előre persze, de ha majd egyszer kitúrna ebből a hobbimból, egyszerű lesz a váltás, elvégre ő is Szeri László :) Naptávcső építéshez, felszereléshez pedig már csak pár szerszámmal kell megismerkedni, de azzal is nagyon jól haladunk...