-
Nap kromoszféra részletek H-alfában
-
2024. április 13.
Nem éppen ideális felhőkön keresztül fotózni a Napot sem, az élőképen mégis sikerült olyan perceket találni, amikor viszonylag kisebb látszó zavarás mellett tudtam a nyersanyag videókat rögzíteni. 2021-ben készítettem utoljára a H-alfa naptávcsővel képeket, videót, ideje volt már leporolni a szettet.
Ahogyan az a galériámban is látszik, mondhatni engem is meglepett, 2021. május óta nem fordítottam a Nap felé távcsövet, nem fotóztam. Visszagondolva mintha csak tavaly lett volna, de ez mégis 3 év. Segond, bár a H-alfa naptávcsövem szűrős toldata szét volt szedve, és szilika géllel vastagon bélelt kofferben nyugodott, nyugtáztam, nem lett semmi baja, nem poros, a gombák sem lepték el. Még arra is emlékeztem, hogy anno a 150-es refraktoron volt valami jelzés talán, hogy milyen irányban kell felcsavaroznom.... Szóval összefoglalva, kissé megkopott a gyakorlat. A fixen felállított 150-es refraktornak helyet adó, garázs végéből kialakított elhúzható tetős felállítási helyet egy héttel korábban megszabadítottam a rengeteg pókhálótól, póktól, portól. Volt mit elrendezni.
Szombat reggel azzal kezdtem, hogy legalább a kihuzat és a lencse egytengelyűségét leellenőrizzem, éveket állt egy pozícióban a lencsés távcső, aminek összehajtott a fényútja, két síktükör foglalatot gyártottam anno ehhez. Meglepetésemre segond a fényúttal, a kihuzatba tett lézeres kollimátor pontosan a lencse közepére vetítette a pontot. Kezdődhet a fotózás...
A GONG távcső-hálózat képeit szoktam arra használni, hogy megállapítsam, H-alfa szűrős képeken egyáltalán miféle morfológiákat várhatok, milyen jelenségek látszódnak adott időszakban a Nap kromoszférájában. Ezen a szombaton elmaradtak az elmúlt hónapokban többször látható nagy kiterjedésű napfoltok, nagy filamentek, de láttam hogy épp kisebb napfoltok vannak a korong látszó képén, azok körül pedig mindig van érdekes alakzatokból bőséggel.
Miután a Nap fényét a távcsőbe tereltem - ez sem ment olyan gyorsan mint évekkel ezelőt... - és nyugtáztam, hogy a fókuszer 9V-os eleme sem merült le, fókuszálás után első napfoltként a 3636 számút találtam meg. A távcsőhöz használt, szenzorüvegtől megszabadított ASI174 kamerát egy gyárira cseréltem, pontosan ott volt a szenzoron egy érdekes, egyharmadnyi területen sűrű csíkozás, ahol a H-alfa szűrők képe, a dupla sztekkelés okán a legfényesebb, középhullámhosszban a leginkább kromoszféra felső rétegeit mutatja.
Szerencsére eszembe jutott, ha már gyári szenzoros, és nem az üvegétől megfosztott kamerát használom, akkor a Newton-gyűrűk fotójelenség miatt mozgatni, kézzel bolygatni kell a felvétel közben a látszó képet, jobban mondva videó kockákat. Nem tudtam még ekkor, hogy miféle eredményt hoz ez majd, arra régről emlékeztem, hogy nem véletlenül törtem ki a szenzor chip üvegét, a gyűrűzés jelenségtól nehéz szabadulni, és zavaró is nagyon. Minden videóhoz csináltam flat képeket is, ugyanott fókusz állásban, a flat-ek mutatják is a newton-gyűrű jelenséget, de intenzitásban nem alkalmasak a levonásra. Ezeket így feldolgozás első próba után le is törölgettem.
- Előző napfolt kép mellett, a Nap nyugati látszó peremén egy igen szép, magas filamentOptika:150/1500 Diverse refraktorKamera:ASI174MMSzűrők:Baader ERF, Lunt60PT, Daystar Quark HaExpóidő:30x5msEgyéb eszközök:Stabi2Proto, Lunt LSPC-1, Televue Powermate 2xKészült:2024-04-13 08:44 UTHelyszín:Kiskunfélegyháza
Az előző első kép után átfésülve a látszó jelenségeket, nem messze a 3636 számú folttól (képen is még az látható) egyik kedvenc jelenségemet találom... Olyan magas és vastagabb filamentcsoportot, mely a korong peremén látszik, abzsolút térhatással mutatva az aktív terület feletti anyagáramlást, erővonalakat. Ezt a galéria bejegyzést két nappal a szombati fotózás után írom, ez a kép felső részén látható filament csoport már megmutatta mi is az erővonalak mozgatórugója, egy kisebb foltokból álló, de kiterjedtebb napfolt csoport van a kromoszféra alatt.
Ezt a képet alkotó videó anyagot csak azért rögzítettem, mert bár itt a Napon nincs semmi aktív terület, nincs napfolt, mely körül kavargó morfológiát alkotna a kromoszféra hidrogénje, de mégis megtetszett ez a kavalkád. Amikor még 3 éve a Nap fotózását, megfigyelését abbahagytam, efféle képeket tudtam az utolsó években általában készíteni, amikor a naptevékenység minimumom van, szerencsére akkor is a kellően keskeny szűrőzéssel és a hosszú fókusszal mindig van szép kavalkád a nap kromoszférájában, mindenhol a látszó korongon.
A 3633 számú napfolt a látszó korong közepén volt. Ez is egy kisebb méretű napfolt, legalábbis a Nap méretéhez mérten. A napfolt mérete arányaiban megegyezik a Föld méretével, de észlelésként ettől jóval nagyobb aktív régiókban jóval nagyobb napfoltokat szoktunk mi amatőrök várni, keresni, vizsgálni.
Ahogyan az az egyel lentebbi SDO képén látható, a 3634-es számú napfolt csoport 3 meghatározó, méretében kisebb, és az önáló illetve a két egymáshoz közeli folt között több apró napfoltból áll. A H-alfa szűrős, kromoszférát megmutató képemen jól kivehető, hogy a két belső, és nagyobb folt felett valószínűleg egy vastag filament, erővonal húzódik, melyben az anyag átáramlás intenzíven működhet (képen a sötét filament a két napfolt között). Minden esetre a következő, látható fényben fotózott képen ez a foltcsoport abszolút más morfológiát mutat a Nap fotoszférájában.
Ez volt a szombati napfotózás utolsó képe, az SDO-n a Nap látszó korongjának nyugvó pereme felé mutat napfolt csoportot, a kromoszférában látható jelenségeket.